Yayın Akışı

Canlı Radyo

Hemen Dinle

SOHBET

ANDROİD

Sıkıştırma Programları


Asya Asya     02-02-17     Önerilenler, Programlar     2024 Defa Okundu


WinRAR
WinRAR 1993 yılında bilgisayarlarımıza girdiğinden bu yana yanımızdan hiç ayrılmadı. Google’da RAR diye arattığımızda ilk sırada çıkan Winrar en çok kullanılan arşiv yöneticilerinden biridir. RAR ve ZIP dosyalarını açmak için birebirdir. Ayrıca CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, Z, 7-Zip gibi arşivleri de açabilmektedir.


WinZip

WinZip dosya sıkıştırma, dosya şifreleme, dosya paylaşımı ve veri yedekleme alanında en iyi arşiv yöneticilerinden biridir. Yaygın olarak kullanılan Zip, Zipx, RAR, 7Z, BZ2, LHA, CAB, IMG, ISO gibi uzantıları açabilen oldukça kullanışlı bir programdır. Ayrıca WinZip’in fotoğraf / görüntü sıkıştırma desteğide oldukça gelişmiştir. Tek bir tıklama ile dijital fotoğraf ve grafik dosyalarını kalite kaybı olmaksızın %20-25 oranında sıkıştırabilir. Sıkıştırdığınız dosyalara isterseniz AES şifreleme sistemi ile şifre koyabilirsiniz.

 


7-Zip
7-Zip, açık kaynak kodlu ve yüksek sıkıştırma oranı sunan bir dosya sıkıştırma programıdır. 7-Zip yazılımının tamamen ücretsiz ve oldukça kullanışlı olması kullanıcılar tarafından tercih edilmesini sağlıyor.


PeaZip
PeaZip açık kaynaklı ücretsiz bir dosya ve arşiv yöneticisidir. Kullanımı kolay bir program olan PeaZip 7Z, ARC, BZ2, GZ, PAQ/LPAQ/PAQ, PEA, QUAD/BALZ, TAR, UPX, ZIP gibi uzantılarla sıkıştırma yapabilir. ACE, ARJ, CAB, DEB, ISO, LHA, RAR, RPM türlerini de açabilmektedir. Standart dosya sıkıştırma işlevlerinin yanında Peazip’i rakiplerinden ayıran oldukça kullanışlı farklı bir özelliği bulunuyor: Dosyaları tutup PeaZip’in masaüstü simgesine sürükleyip bırakarak kolayca sıkıştırma işlevini başlatabiliyorsunuz.

PowerArchiver 

PowerArchiver, kullanımı kolay , görsellik bakımından güzel, Windows Explorer entegrasyonu ve birçok güçlü fonksiyonu bulunan bir dosya sıkıştırma programıdır. Programın tek eksik yanı RAR sıkıştırma desteğinin olmaması gibi duruyor ama etkili sıkıştırma ve hızıyla övgüyü hakeden bir program. ISO dosyaları ve SFX arşivleri oluşturulabilir. Ayrıca sıkıştırılan dosyaları direkt olarak FTP’ye de atabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Ses ve Görüntü Programları başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Şuanda 24 ziyaretçi çevrimiçi
8 ziyaretçi, 16 robot, 0 üye
Tüm zamanlar: 391 de 03-06-2020 09:35 pm
Bugünkü Maksimum Ziyaretçi Sayısı: 31 de 06:37 pm
Bu ay: 75 de 11-14-2022 12:54 am
Bu yıl: 153 de 10-06-2022 04:53 pm