Yayın Akışı

Canlı Radyo

Hemen Dinle

SOHBET

ANDROİD

Disneyland’ın Türkiye Versiyonu İstanbul’da Açılıyor: Ora Park


admin@radyobizimfm.com     08-12-16     Magazin     298 Defa Okundu

Disneyland, Türkiye,İstanbul, Ora Park,Carrefour, Bauhaus, İKEA, Praktiker,Forum İstanbul,Bayrampaşa Otogar,İSTANBUL THEME PARK,tema park,toki,İSTANBUL TEMA PARKI VE EĞLENCE MERKEZİ,haliç,İstanbul Büyükşehir Belediyesi,Güryapı,Bayraktar Carrefour, Bauhaus, İKEA, Praktiker gibi dünya markalarının büyük alışveriş merkezlerinin ve Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Forum İstanbul’un bulunduğu Bayrampaşa Otogarı’ndaki 70.000 metrekarelik geniş arazi, şimdi daha büyük bir projeye ev sahipliği yapıyor.

Carrefour ve Bauhaus’un binalarının arka kısmına düşen araziye ORA isimli eğlence mekanı yapılıyor. Bu mekan birden fazla projeyi bir arada barındıracak. Yani kültür merkezi, Outlet alışveriş merkezi, arena, otel ve temalı park projeleri ORA adı altında birleşecek ve bu arazide toplanacak.


Projenin geneline baktığımızda temalı park için 21.000 metrekarelik arazi ayrılıyor. Açıldığında İstanbul’un tam kapsamlı bir temalı park projesi olarak muamele göreceğini pek zannetmiyorum. Ama diğerleri gelene kadar, İstanbullular için tek büyük alternatif olacak.

ORA projesi 27 Kasım 2011′de açılacak. Diğer projelerden daha önce yapılıp, açılacağı için Türkiye’nin ilk temalı parkı ünvanınıda ORA almış olacak.

 

İSTANBUL THEME PARK / HALKALI-ATAKENT

Bir diğer proje ise Küçükçekmece Gölü’nün kuzeydoğusundaki, eskiden bir bölümü Halkalı Çöplüğü olarak kullanılan, 1.429.000 dönümlük geniş bir araziye yapılacak olan İstanbul Theme Park projesi.

Toplu konut projelerinin çılgınca yükseldiği Halkalı-Atakent bölgesinde TOKİ’ye ait olan bu geniş arazi, TOKİ tarafından temalı park yapılmak üzere satışa çıkarıldı.

TOKİ Başkanı Bayraktar bu proje için: “Ben aslında Ankara’ya öncelik veriyordum. Ama müşteriler İstanbul’daki projeye daha fazla ilgi gösterdi” diye açıklama yapmıştı. Yani çok değer verilen bir proje olacağını buradan da anlamak mümkün. İstanbul Theme Park projesi için MESA, KANTUR, AKDAŞ, ARTAŞ, ÖZTAŞ grup şirketleri ve Avrupa Konutları ortak oldu.

Arazi; otel, konut, alışveriş merkezi, fuar alanı, kongre merkezi, eğlence merkezi ve temalı park projelerini bünyesinde barındıracak.

İSTANBUL TEMA PARKI VE EĞLENCE MERKEZİ

Bir diğer proje ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllar önce sözü verilen Haliç’teki temalı park projesi.

Güryapı ve Bayraktar Kardeşler grup şirketlerinin ortak olduğu proje, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Eyüp ilçesi sınırlarındaki, Alibeyköy Mahallesi eski taş ocakları bölgesindeki 500.000 metrekarelik alana inşa edilecek.

GENEL KARŞILAŞTIRMA

BÜYÜKLÜK

Yapılması planlanan bu 3 proje karşılaştırıldığında arazi büyüklüklüklerine göre Halkalı’da yapılan tema park projesi en büyük proje olacak. İkinci büyük Haliç’e yapılması planlanan proje olacak. Bayrampaşa’da bulunan ORA projesine ait temalı park ise İstanbul’un en küçüğü olacak.

AÇILIŞ SIRASI

Açılış sıralarına göre karşılaştırdığımızda ilk olarak ORA, sonrasında ise İstanbul Theme Park açılacak. Haliç’teki projenin açılış tarihiyle ilgili bir bilgi olmadığı için bu sıralamaya almak yanlış olabilir.

ULAŞIM KOLAYLIĞI

Ulaşım kolaylığı olarak karşılaştırdığımızda bütün projelerin ulaşım entegresinin biraz zor olduğu bölgelerde bulunduklarını söylemek mümkün. Fakat projeler yapıldığında eminim ki önemli ulaşım alternatifleri mutlaka oluşturulacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Victoria's Secret 2011 Defilesi Yine Nefes Kesti başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Şuanda 35 ziyaretçi çevrimiçi
11 ziyaretçi, 24 robot, 0 üye
Tüm zamanlar: 391 de 03-06-2020 09:35 pm
Bugünkü Maksimum Ziyaretçi Sayısı: 43 de 11:28 am
Bu ay: 50 de 08-06-2020 05:04 pm
Bu yıl: 391 de 03-06-2020 09:35 pm